DODET'in, Dil Kurslarını Kazananlar Belli Oldu

DODET'İN, DİL KURSLARINI KAZANANLAR BELLİ OLDU


İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi bünyesinde faaliyet gösteren Doğu Dilleri ve Edebiyatları Topluluğu (DODET) Kulübünce organize edilen proje kapsamında doktora, yüksek lisans ya da lisans öğrencisi 17 gönüllü eğitmen ile 1000 yeni kursiyere ücretsiz Türkçe, Arapça, Farsça, Osmanlıca, Urduca, Hintçe ve İngilizce, Çince, Korece dil kursu eğitimi vermeye devam ediyor.

DODET, 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılının başlangıcında ücretsiz olarak 7 dilde kurs açmayı planlamış ve gönüllü eğitmenler aracılığıyla düzenlenen kurslara ilk etapta 1000’e yakın başvuru almış ve imkanlar ölçüsünde 600 kişilik kursiyerin başvurusunu kabul ederek, açtığı 18 sınıfta eğitimlere 7 Aralık 2020 tarihinde başlamıştı. Kulübün sosyal sorumluluk projesi kapsamında başlattığı bu gönüllülük esasına dayalı faaliyet, çeşitli haber kanallarında ve internet sitelerinde çıkan haberleriyle daha geniş bir kitleye ulaştı.  

TOPLAM 1500 KURSİYERE ÜCRETSİZ DİL KURSU VERİLECEK

Bunun üzerine yoğun ilgi ve alaka gören DODET, sosyal medya hesaplarına gelen yüzlerce mesaja sessiz kalamazdı. Yoğun talep üzerine kapasitesini geliştirerek dil sayısını 7'den 10'a ve sınıf sayısını 18'den 36'ya çıkardı. Kulüp, dil kursu başvuru formlarını yayınladığı gün, bir gün içinde 20 bine yakın kursiyerin başvuru yaptığını gördü. Bu durum karşısında başvuru alımını durdurmak zorunda kaldı. Buna göre dil kurslarına devam eden 600 kursiyere ilaveten yapılan yeni başvurulardan 1000 yeni kursiyere ücretsiz dil kursu için sınıflar açtı. Böylelikle toplam kursiyer sayısını 1500’ü geçti. 

İNGİLİZCE DİL KURSUNA 9 BİN 300, ARAPÇA'YA 2 BİN 643 KİŞİ BAŞVURU YAPTI

Kurslara, başvuran adayların değerlendirme kriterleri yeniden düzenlendi. Buna göre başvuruların kabulleri, sırasıyla; DODET üyeleri ve İstanbul Üniversitesi öğrencileri (%60), diğer üniversite öğrencileri (%30) ve diğer adaylar (%10) olarak yapıldı. Başvuru formlarında yanlış veya eksik bilgi verenlerin başvuruları kabul edilmedi. 

Başvuruları kabul edilen kursiyerler seviye tespit sınavlarına girdi ve kazananların listeleri ilan edildi. DODET, açılan ek sınıflarla birlikte gönüllü 31 eğitmen ve toplamda 37 sınıfla kurs faaliyetlerine devam edecek. En çok başvuru yapılan dil kursu, 9 bin 300 ile İngilizce olurken, 2 bin 643 kişi ile ikinci sırayı Arapça aldı. 

''HERKESE ANLAYIŞI İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ''

DODET Kulübü Başkanı, Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü 4. sınıf öğrencisi Tuğba Duran, yaptığı açıklamada, dil kurslarına gösterilen yoğun ilgi ve yapılan başvurulardan memnuniyetini belirterek, şu an imkanlar dahilinde 1.500 kursiyere 37 farklı sınıfta eğitim vermeye devam ettiklerini söyledi.

Duran, ''Ancak yapılan başvuruların hiçbir şekilde silinmediğini ve önümüzdeki projelerimizde değerlendireceğimizi belirtmek isteriz. Kurslarımızı bahar döneminde de yeni sınıflarla devam ettirmeyi planlıyoruz. Gönüllü öğrencilerden oluşan ekibimiz, daha fazla kursiyere yer verebilmek adına çalışmalarına devam etmektedir. Herkese anlayışı için teşekkür ederiz.'' diye konuştu. 

DİL KURSU BAŞVURU LİSTELERİ AÇIKLANDI

Öte yandan, Kulüp yakın gelecekte daha farklı projelerle daha fazla kursiyere dil eğitimleri vermeyi hedeflemektedir. 

Başvuruları kabul edilen kursiyerlere her bir sınıf için ayrı Whatsapp grupları oluşturulmuş ve kendilerine kazandıkları bilgisi verilmiştir. 

DODET DİL KURSLARINA KATILMAYA HAK KAZANANLARI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ