İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Arap Dili Ve Edebiyatı Programı Tanıtım Yazısı

​İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ EDEBİYAT FAKÜLTESİ ARAP DİLİ VE EDEBİYATI ANABİLİM DALI TANITIM SAYFASI

Arap Dili ve Edebiyatı Programı


Program ne öğretir? Bu bilgi alanı neyi hedefler?

Doğu Dilleri ve Edebiyatları Bölümü içerisinde bir anabilim dalı olarak yer alan Arap Dili ve Edebiyatı programında bir yıl hazırlık eğitimi bulunmaktadır. Muafiyet sınavından geçenler hazırlık sınıfı okumadan birinci sınıftan başlayabilmektedirler. Birinci sınıftan itibaren programımızda genel olarak Arapça grameri ve uygulamaları, Türkçe-Arapça ve Arapça-Türkçe çeviri, klasik ve modern metin okumaları, Arap edebiyatı ve konuşma gibi dersler bulunmaktadır. Programımızın amacı ise Arap dili ve edebiyatını öğretmenin yanı sıra kütüphanelerdeki Arapça yazma eserleri inceleyerek bunları tanıtabilecek, ayrıca Türk kültür ve tarihine ait Arapça bilgileri derleyip inceleyebilecek düzeyde öğrenciler yetiştirmektir.


Bizim programımızı Türkiye’deki diğer bölümlerden ayrılan yönleri nelerdir?
Türkiye’de Arap Dili programları içinde ilk ve köklü bir program olma özelliğini taşıması, tecrübeli Türk ve Arap hocalardan oluşan güçlü bir öğretim kadrosuna sahip olması ve gerek Avrupa ve gerekse dünyadaki diğer pek çok ülke ile ikili anlaşmalarının bulunması programımızı Türkiye’deki diğer programlardan ayıran başlıca özelliklerdendir.


Programa nasıl girilir?

Programımız üniversite sınavında alınacak yabancı dil puanı ile tercih edilebilmektedir. Geçen yıl programımıza giren öğrencilerin sıralamaları şu şekildedir: 
Tavan Puan: 454.093
Taban Puan: 380.822 

Size neler sunuyoruz?

Programımızda 4 üzerinden 3 not ortalamasını geçen öğrencilerimiz fakülte veya fakülte dışındaki programlarda çift ana dal veya yan dal yaparak başka bölümde okuyup çift diploma alma imkânına sahip olurlar. Programımızın Avrupa’da birçok ülke ile Erasmus anlaşması bulunmaktadır. Avrupa dışındaki ülkelerle de Mevlana ve farklı ikili anlaşması bulunmaktadır. Bu anlaşmalar çerçevesinde bölümümüzün başarılı öğrencileri istedikleri bir ülkede bir dönem okuma imkânına sahip olurlar. 


Akademik ve sosyal etkinlikler

Programımız bünyesinde iki adet öğrenci kulübü bulunmaktadır. Her kulüp kendi içerisinde farklı etkinlikler yapmaktadır. Bu kapsamda öğrencilerin yazılarına yer veren dergiler çıkarılmakta ve ders dışında medya, konuşma ve tercüme alanlarındaki bilgi ve becerilerini geliştirmeye yönelik farklı aktiviteler gerçekleştirilmektedir. Ayrıca yurt içinde geziler ve piknikler düzenlenmekte, yaz aylarında ise Arapçasını geliştirmek isteyen öğrenciler Fas, Tunus, Ürdün gibi ülkelerde bulunan anlaşmalı kurumlara gönderilmektedir.


Öğrenci kulüplerinin sosyal medya hesapları
Dil Kültür Kulübü Sosyal Medya Hesapları : 

 
Facebook : İÜ Arap Dili ve Edebiyatı Dil Kültür Kulübü 
Twitter : @iu_dilkultur
Instagram : iu_dilkultur


https://www.instagram.com/iu_dilkultur/Doğu Dilleri ve Edebiyatları Topluluğu Sosyal Medya Hesabı :
Instagram: iudodet
Bu program mezunları hangi alanlarda çalışabilirler?

Programdan mezun olanlar Ortadoğu ülkeleri ile gelişen temaslar sayesinde özel sektörde artan iş imkanlarına sahip olmakta, Arapça yazma eserlerin bulunduğu zengin kütüphanelerimizde çalışma imkanı elde etmekte ve pek tabi olarak üniversitelerimizin ilgili bölümlerinde akademik kariyere intisap edebilmektedirler. Ayrıca formasyon eğitimi alarak Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki okullarda öğretmen de olabilmektedirler.

 Öğrenci görüşleri

"Arap Dili ve Edebiyatı bölümünde öğrencilerin Arapçayı çok iyi seviyede öğrenebilmesi adına iyi bir eğitim veriliyor. Ayrıca öğrencilerin kendilerini geliştirmesine bağlı olarak bölümümüz geleceğe dair öğrencilere bir çok kapı açıyor."
KEVSER ÇAYHAN /Arap Dili ve Edebiyatı-3.Sınıf 


"Akademik kadrosu ve eğitim kalitesiyle fark yaratan, öğrenilen bilgileri tatbik etme hususunda bir çok alan sağlayan, hoşgörülü ve iletişime açık hocalarıyla Arapçayı daha da sevdiren bir bölüm. "
YELİZ ARSLAN /Arap Dili ve Edebiyatı 4.Sınıf


" Arap Dili ve Edebiyatı programını neden tercih etmelisiniz? Çünkü bu program sadece dil eğitimi vermekle kalmayıp kendinizi bu alanda geliştirebileceğiniz etkinliklerle ve kulüplerle donanımlı olarak günden güne gelişmektedir. Türk hocalarımızın yanı sıra dil yönünden bizleri geliştiren yabancı ve donanımlı hocalarımız da bulunmaktadır. Alanında ciddi ve nitelikli bir eğitim söz konusudur. Arap Dilini konuşabileceğiniz ve kendinizi bu dilde iyi ifade edebileceğiniz bir program. İyi ki tercih etmişim."
SÜMEYYE BAYİR /Arap Dili ve Edebiyatı 4. Sınıf


“İstanbul Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı programı, hayatımda yaptığım en iyi seçimlerden biri oldu. Gerek eğitim anlamında olsun gerek sosyal anlamda olsun tercih edilebilecek en ideal üniversite ve program. Burada olduğum için gerçekten mutluyum.”
RIDVAN DURUŞ /Arap Dili ve Edebiyatı 2. Sınıf 

''Arapça ile ilgili bir program okumak istediğimde ilk olarak şunu düşündüm ; her zaman önemini koruyan Arapça gibi kadîm bir dil, köklü bir okul olan İstanbul Üniversitesi'nde okunmalı. Hocalarım ailem, arkadaşlarım ise o ailenin birer ferdi oldular. Samimiyet ile başlayan bir eğitim, kulüp faaliyetleri, geziler ve piknikler ile günden güne daha da gelişiyor. Önümüzde bu kadar çok fırsat varken bu programda okumak için daha neyi bekleyelim ki kıymetli arkadaşlar? İyi ki ama iyi ki İstanbul Üniversitesi'nde okuyorum. "
E.BEYZA ELMACI /Arap Dili ve Edebiyatı 4. Sınıf

 “İsmim Neşe Can Tarhan. İkinci sınıf öğrencisiyim. İstanbul Üniversitesi Arap Dili Edebiyatı’nı tercih etmeden önce Arap Dili ve Edebiyatı bölümü olan diğer üniversitelerin ders ve içeriklerini internet üzerinden araştırmıştım. Sırf müfredatta bile arada büyük bir fark olduğunu gördüm ve İstanbul’u tercih etmem de bu çok etkili oldu. Okula başladıktan sonra sadece gramer değil konuşma anlama yazma üzerine de ders ve ders dışı çok fazla çalışmalar yapıldığını gördüm. Dönemler dolu dolu geçiyordu. Ayrıca Arapça tiyatro, koro, münazara, şiir okuma vb. faaliyetlerde görev alabileceğiniz etkinlikler, ders harici konuşma grupları -ki bunların hemen hepsine katıldım- inanılmaz faydalarını gördüm ve bir o kadar zevk aldım. Ayrıca sınıflarımızda bulunan Arap arkadaşlar da bizim için bulunmaz bir nimet oldu. İstanbul Arap dili yaz döneminde bile öğrencilere yönelik pek çok kurs, etkinlik, yurtdışı programlar vb. düzenlemekte.
Bütün bunlara ek olarak şehir olarak İstanbul’un ve özellikle Fatih ilçesinin de artıları var. Arap Dili üzerine çok fazla ücretli veya ücretsiz destekleyici kurs bulabiliyorsunuz. Arap Dili Edebiyatı okumak isteyen arkadaşlara İstanbul Üniversitesi Arap Dilini şiddetle tavsiye ederim. 
Okulun başlamasını iple çekiyorum..”
 NEŞE CAN TARHAN/ Arap Dili ve Edebiyatı 2. sınıf